Első kutató hétvége Szegeden és Szentesen

Az idei tanév során a szegedi és szentesi általános iskolás diákok közös kutatómunkában vesznek részt, melyet Karikó Katalin kutatóbiológus Alapítványunk számára adományozott Széchenyi díj összegéből valósítunk meg.

A kutatási projektünk célja az eddigi szegedi Természetbúvár Klub vízbiológiai kísérleteinek megismétlése. A projekt során többféle természetismereti tevékenységet. A kutatásunk első részében természetes vizek kémai és biológiai vízparaméter monitoringját végezzük, halastavakon fogunk végezni madármonitoring és fajismereti-, ökológiai megfigyeléseket és Kohári Bánk társunknak segítünk Szeged és környéki hangyapopulációk feltérképezésében.

Az első kétnapos kutatóhétvégénket elméleti oktatás előzte meg, ahol a projektről és a feladatokról beszéltünk a fiataloknak, majd a mikroszkópok részeit és használatát mutattuk be mind a két helyszínen lévő gyerekeknek.

2022.02. 25-26-i hétvégén pedig az újonnan vásárolt eszközöket próbáltuk ki és gyakoroltuk használatukat terepi- és tantermi foglalkozás keretein belül.

A pénteki nap folyamán a mikroszkópok és a mikroszkópos fotózáson volt a fő hangsúly, az este folyamán számos metszet befotózásával határoztuk a sejtes és a szövetes élőlények megkülönböztetésének alapjait.

Másnap hajnalban a mórahalmi bivalyrezervátumban az objektívek és a spektív használata mellett a tóban lévő madárfajokat figyeltük meg, valamint a madármonitoring alapjait sajátították el a fiatalok.

A délelőtt folyamán Turuczki Szabolcs mutatta be az állami kutatási ösztöndíjából létesített hal- és növénynevelő aquapóniát, melyből vízmintákat vettünk a kémiai és biológia vízelemzéshez.

A délután folyamán a szegedi Partfürdő területén létesített medencéből kialakított halastónál mutattuk be a vízmintavétel rejtelmeit.

A Közösségi Házba visszatérve a minták elemzése következett, a kutatócsoportunk most először próbált ki reagens alapú víztesztereket foszfát-, nitrát-,nitrit-, ammónia-, magnézium-, Ph-, vas- paraméterek pontos meghatárorzására, és detektálásra.

Az első kutatóhétvégénk megalapozta a jövő héttől induló megfigyeléseink, kutatásaink irányvonalát is.

Mikics Péter

mentor