First Lego League verseny, Budapest

Január 29-én részesei lehettünk egy globális Lego robotika versenynek, ahol a világ legnagyobb robotikai közösségében szerezhettek új, meghatározó tudást, képességeket a gyermekeink. Az évente megrendezésre kerülő verseny több részfeladatból állt, amelyek mind egyformán beszámítottak a végeredménybe. A robotikai részben a Lego Education robotok tervezése, programozása a cél, a feladatok elvégzéséhez, egy előre meghatározott pályán. A futamra két és fél perc állt rendelkezésre. Az innovációs részben pedig a diákok kidolgoztak egy megoldást az aktuális témával kapcsolatos problémára (minden évben változik, ebben az évben a közlekedés volt a téma). Ezt követően találkoznak a regionális, nemzeti és nemzetközi versenyeken, hogy versenyezzenek, megosszák tudásukat, összehasonlítsák ötleteiket és megjelenítsék robotjaikat. Világszerte évente több mint 450 ezer gyermek csatlakozik a FIRST és a LEGO® által közösen szervezett FIRST LEGO League küzdelmekbe a világ több mint 110 országából. Az eseményt élőben közvetítették a budapesti szervezők (Alternatív Közgazdasági Gimnázium) a facebook oldalukon.

A First Lego League versenyre októberben nevezett a Jász Stones csapata, akik Zeke Lajos fejlesztővel készültek a megmérettetésre. A szükséges eszközök beszerzése után lázasan folytak a tervezések, építések, megbeszélések. A fiúk egyre jobban átlátták a versenypályát és igyekeztek minden apró momentumra odafigyelni. Ezen kívül fontos volt még innovatív ötletekkel is készülni, ennek kapcsán vártak megvalósítandó terveket a szervezők. A nap során négy alkalommal kellett helyt állniuk a gyerekeknek, ebből három robotfutás és egy szóbeli prezentálás volt. A futamok az otthon megírt programok alapján az előre megadott pályán zajlottak. A versenyre 9-16 éves korosztály pályázhatott, így elég vegyes volt a csapatok összetétele. Végig izgalmas volt a verseny kimenetele és a csapatok egymással, valamint az idővel való küzdelme. A Jász Stones először vett részt egy ilyen nemzetközi megmérettetésen, így ez az alkalom remek lehetőség volt számukra az ötletek, információk megfigyelésére. Csapatunk a 8. helyen végzett. A következő évben – a most megszerzett tudás birtokában – sokkal bátrabban vágnak neki az újabb kalandnak.

A Jász Stones csapat tagjai: Horváth Ferenc, Kaszab Kristóf, Szücs Márk a Jászság 3-as csoportból és Kovács Zsolt, Görbe Sándor Jászság 4-es csoportból. Sajnos Márk betegség miatt nem tudott részt venni a versenyen.

Így látták a résztvevők:

„Nagyon sok tapasztalatot szereztünk és sokat tudtunk tanulni a többi versenyzőtől a versenyről és az innovációs projektről is. Elmesélték nekünk azt is, hogy ők hogyan készültek. Mások robotját érdekes volt szemügyre venni, mert mindenki más alapértékeket képviselt a verseny során. A feladatokat is mindenki másképpen oldotta meg és így még érdekesebb volt a meccs. A EV3-as robotunk nagy sikert aratott a meghallgatás során, mert a robot felépítése az alaprobothoz képest eltérő volt. Az általunk tervezett, gyorsan fel- és lecsatolható karok és kiegészítők is nagyon innovatívak voltak, elnyerték a bíráló bizottság tetszését. Sajnos az egyik csoporttagunk és tanárunk nem tudott részt venni ezen a versenyen velünk, betegség miatt.” Horváth Ferenc és Kaszab Kristóf Jászság 3-as csoport

„Mi is sokat tudtunk tanulni, annak ellenére, hogy még csak egy éve járunk Lego-robotika foglalkozásokra, de a nagyobb társaink sokat segítettek. Nagyon tetszett, hogy a többi versenyzőtől is kérdezhettünk. Nagy élmény volt számunkra az első versenyünk, a szervezés is első osztályú volt. Köszönjük szépen a lehetőséget az Alapítványnak és a felkészítést Lajos bácsinak!” Görbe Sándor és Kovács Zsolt Jászság 4-es csoport

A képek a Galériában láthatók!