Értékek a történelmünkből

Február első hétvégéjén csoportunk tagjai több helyszínen igyekeztek a legjobban teljesíteni. A focistáink az alapítványi bajnokságon rúgták a bőrt, gyermekparlamentereink az éves ülésükön vettek részt, a középiskolai szóbelin pedig a lehető legjobban igyekeztek megtenni mindent csoporttársaink a sikerért. A csapat többi tagjának fejlesztőnk Varga Máté – aki a Rippl-Rónai Múzeum régésze – egy különleges esemény miatt tartott előadást, méghozzá azért, hogy megossza velünk nagyszerű élményét, amiért ezúton is gratulálni szeretnénk neki. Az Érték a mérték projektünk keretén belül zajló előadás mindenkinek meglepetést és különleges élményt is jelentett.

2021 decemberében Somogy megyében terepmunka közben ugyanis egy olyan helyre bukkant, ahol a fémdetektor jelezni kezdett. El is kezdődött a kutatás, aminek eredményeképpen először bronz-, és ezüstpénzeket talált. Az ezüstpénz egy 3. századbeli uralkodó, Antoninus Pius római császár idejéből származott. Ezek mellett még a fagyott talajban feküdt egy korongfibula, azaz egy ruhakapcsoló tű, mely szintén korabeli és a mai Német – vagy Franciaország területéről került ide; illetve egy kisebb gyűrű darabot is talált.

„Varga Máté ezután a “kisebb” siker után nem adta fel, hanem tovább kutatott még 2022 januárjában civil önkéntesekkel kiegészülve. Meg is lett az eredménye, hiszen nem sokkal később egy aranyérmét talált kollégáival. A pénzérem pedig Volusianus római császártól származott. Ő kevésbé számít híres uralkodónak, hiszen csak 22 hónapot volt trónon, ami azt is jelenti, hogy az ő uralkodása alatt veretett pénzérmékből kevés van és Európában nagyon ritkán fordulnak csak elő. A ritka érem több mint 1700 éves lehet, hiszen Volusianus 251-253 között uralkodott társcsászárként. Magyarországon eddig csak egy darabot találtak az ő idejéből, ami a Magyar Nemzeti Múzeumban található. 99% aranytartalommal pedig igencsak értékesnek minősül, így a sajtó azonnal rá is kapott a hírre.  Természetesen Máté nemcsak a januári eseményekről, hanem például egy leletmentésről is mesélt nekünk, amin egyik csoporttársunk, Gyurka Péter is jelen volt. Egy leengedett halastó medrében kerámiatöredékeket, majd egyéb fémtárgyakat találtak az iszapban. A 11 darab ezüstpénz Árpád-kori királyunk, Könyves Kálmán idejéből származott, a közelben pedig más Árpád-kori denárok is előkerültek, például Géza hercegé. Az előadás után megkezdtük a Közösségi Házunk felkészítését a közeledő kaposvári beválogatásra. A díszítés és a pakolás nagyon jó hangulatban telt, de közelről sem értünk még a végére. Örömmel várjuk, hogy fogadhassuk a legkisebbeket. Míg mi a Házban tevékenykedtünk, addig néhányunk a gyermekparlamenti ülésen vett részt; délután pedig a Gaming Expo-ra látogattak el a gamer világ iránt érdeklődők.”

Pretz Jázmin, Kaposvár 2

„Az idén is megrendezett Országos Gaming Expo (OGEX) egyik állomása a mi szerény kis Kaposvárunk volt, így ellátogattunk a rendezvényre. Hogy őszinte legyek, nem számítottam túlzottan sok érdekességre, mert a „vidéki” gaming és esport események még elég kezdetlegesek. Ennek ellenére sikerült teljesen meglepniük. Rengeteg program és szórakozási lehetőség várt minket a Kaposvár Arénában. A színpadon egész nap folytak játékok a meghívott youtuberekkel, ezen túl pedig kvízek, nyereményjátékok várták a látogatókat. A „gaming” jelzőnek is eleget téve mindegyik konzolt (beleértve az újgenerációt is, azaz a PS5-öt és a Series X-szet) ki lehetett próbálni, emellett 20 PC-n is volt lehetőség csapatosan játszani. Még egy retro sarkot is felállítottak, ahol a 80-as évek játékkonzoljain (NES, Sega Mega Drive) is lehetett egyet Mariozni vagy Sonicozni. Ám ami minket jobban izgatott, az a kihelyezett VR (virtuális valóság) szemüvegek és a szimulátor volt. Az előbbin én meg is mérettettem magam, a két megengedett menet után pedig a versenyautózást is megnéztük. Jóval több időt sikerült elütni végül, mint amire számítottunk. Nagyon jól felszerelt, sok itthon még ritkaságnak számító platformot volt képes biztosítani a rendezvény, örülünk, hogy végre „vidékre” is elért egy rangos videojátékos esemény.”

Antal Dominik

Igazán tartalmas hétvégénk volt, és reméljük felvételiző társaink is sikerrel zárták a napot!