
Az első Tudományos Diákköri munkám eredményéről
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok karának másodéves hallgatójaként nagy öröm volt számomra, hogy 2024-es év őszi félévében (októberben) felvételt nyertem az Ostrakon Szakkollégiumba, mely diákszervezet a karon a három legnagyobb szakkollégum között van. Az Ostrakon legfőbb erőssége a vitakultúra gyakorlása és közéleti/politikai szereplőkkel való szakmai programok megszervezése és lebonyolítása.
Minden évben az újonnan felvett tagoknak kötelező egy MiniTDK dolgozat megírása. A kutatás attól „mini”, hogy a formai követelmények „könnyítettek”, vagyis egy szakdolgozathoz képest (ami kb. 40-50 oldal) a MiniTDK (kb. 25-30 oldal) terjedelemben rövidebb, tartalma tömörebb. Ettől függetlenül viszont a hivatkozási szabályok, szerkesztés, megfelelő formátum ugyanúgy követelmény és elvárás. A dolgozat készítéséhez mi is választottunk konzulenseket, akik már nagyobb gyakorlattal rendelkeznek, ITDK-n vagy OTDK-n értek el helyezést, vagy jelenleg is a szakdolgozatukat írják. A dolgozat témája és a konzulensek kiválasztása március elején történt, így körülbelül egy hónapunk volt a dolgozat megírására. Témának és a tudományos dolgozatnak az alábbi címet választottam: „A választási rendszer változásainak hatásai a választási eredményekre a rendszerváltástól napjainkig.” A végső leadási határidő április 6. volt.
A leadás után a MiniTDK bizottsága (ami a szakkollégium idősebb, tudományos dolgozatokban jártasabb tagjaiból, illetve tanárokból állt) elolvasta majd értékelte a beérkezett kutatásokat, később pedig építő jellegű kritikát is fűztek mindegyikhez. A beküldött 12 kutatásból hatot a szerzőik elő is adhattak a „szakkoli” szigorú ítészei előtt előtt, míg a többi hat embert beosztották az előadókhoz, és opponensként vettek részt a konferencián. Az előadásra szánt munkák között az enyém is ott volt, így izgatottan vártam az eseményt, hiszen még sosem írtam és adtam elő hasonló nagyságrendű és „hivatalos” tudományos munkát.
A konferenciát április 17-én tartották, mely nap egésze kifejezetten a MiniTDK konferenciának volt fenntartva. A konferencián értékelő zsűri a szakkollégium igazgatójából és két tanárból tevődött össze. Ahogy teltek az előadások természetesen először inkább az izgulás, később az előadást megtartva inkább a megkönnyebbülés és felszabadulás érzése öntött el. A prezentáció végeztével a közönség kérdéseiből és a zsűri hozzászólásaiból éreztem, hogy a többiekhez képest jobban sikerült előadnom, mint másoknak. A zsűri megfigyelései abszolút mértékben jogosak voltak (főleg az előadás diáival, illetve a Mini-TDK címével kapcsolatban), ugyanakkor arra is felhívták a figyelmünket, hogy az én TDK-m volt a legjobban megszerkesztve, valamint a hivatkozások használata és azok minősége nálam volt a legszínvonalasabb.
Az eredményhirdetésre már érezhetően jobb hangulatban érkeztem meg. Ebben az is sokat jelentett, hogy másokat is meghallgathattam, így össze tudtam vetni a sajátoméval, hogy hol kell még fejlődni, és esetlegesen mi az, amiben már egy olyan szinten tudhatom ezt a dolgozatot, ami egy ITDK-n is megállná a helyét. Az előadók közül a legjobb hármat, az opponensek közül pedig csak a legjobbat értékelte a zsűri. Az esemény végén pedig a 3. helyezést sikerült hazavinnem.
Az Ostrakon Szakkollégiumnak köszönhetően sikerült a tudományos munkába is egy kis ízelítőt kapnom, és örülök, hogy ez a dolgozat már most megszületett, hiszen így már megvan előttem az az irány amerre el tudok indulni egy sikeres szakdolgozat megírásához. S azt sem vetettem el, hogy nekiugrom egy terjedelmesebb TDK dolgozat elkészítésének.
Gyurka Péter Kaposvár 2.