
Időutazók Szentesről – történeti és néprajzi kutatónapok
Egy különleges, szakmailag és emberileg is gazdag hét élményeit szeretnénk megosztani, amelynek középpontjában a jövőben építendő kiállításunk állt – és benne mi magunk, kutatók, gyűjtők, látogatók és alkotók. Immár harmadik alkalommal indultunk történeti-néprajzi kutatásra, melyre július első hetében került sor Csongrádon a Tari László Múzeumban.
A hét elején lehetőségünk nyílt személyesen találkozni Dr. Cseh Fruzsinával, a HUN-REN BTK Néprajzi Kutatóintézet kutatójával, aki egy jelenleg épülő kiállítás kurátora. A segítő munkánk során betekintést kaptunk a háziipari szövetkezetek textilipari tevékenységébe. A múzeum dolgozóinak szakmai útmutatásai és tapasztalatai nagy segítséget nyújtottak abban, hogy jobban megértsük azt a korszakot -a Kádár-kor- és társadalmi kontextust, amelyet a kiállításunk majd feldolgozni kíván. A közös munka során saját, korábban megkezdett kutatásunkat is továbbvittük – ennek eredménye várhatóan a jövő év során egy önálló kiállításban testesül meg, melynek rendezésében mi is aktívan részt veszünk. A koncepció kidolgozásához és inspirációgyűjtés céljából szerdán Budapestre látogattunk, ahol egy felejthetetlen napot töltöttünk a Retro Élményközpontban. Az ottani kiállítási megoldások, a korhű enteriőrök és tárgyak nemcsak szórakoztattak, de szakmailag is feltöltöttek bennünket.
A korabeli gyerekek életének könnyebb megértéséhez az akkori játékokhoz nyúltunk vissza. Ehhez a csongrádi Népek Háza Babamúzeumba is ellátogattunk, ahol a korszak emblematikus darabjait ismerhettük meg Tóth Tamara és Horváth Ágnes dolgozók által. A terepmunkát folytatva visszatértünk a Tari László Múzeum gyűjteményéhez, ahol tárgyválogatással foglalkoztunk. Olyan darabokat gyűjtöttünk össze, amelyek a készülő kiállításban méltó helyet kaphatnak. A tárgyakhoz készített leírások és kontextusépítés során már a forgatókönyv összeállítása is megkezdődött – ez volt a hét egyik legfontosabb eredménye.
A munkafolyamat során sok segítséget kaptunk mentorunktól, Sanya bácsitól, valamint Kékegyi Dorottyától, aki önkéntesként és a múzeum dolgozójaként csatlakozott hozzánk. A kiállítás formai és grafikai arculatához Dr. Gyöngyösi Orsolya, a múzeum igazgatója adott iránymutatást, amellyel közelebb kerültünk ahhoz, hogy vizuálisan is izgalmas és korszerű módon tudjuk megjeleníteni a témát. A szakmai napokat esténként a Körös-torok nyugalmában zártuk – a nyári melegben jólestek a vízparti pihenések, az esténként játszott közösségépítő játékok, amelyek segítettek kikapcsolódni és feltöltődni a következő napokra.
Ez a hét nemcsak munkáról, hanem közös gondolkodásról, élményekről és a kiállítás irányába tett komoly lépésekről is szólt. A jövő kiállítása már most formálódik – tárgyakban, történetekben és bennünk. -Berkecz Lotti, Bozó Kata, Gila Balázs Móric, Rickert Dávid, Sebesi Fanni Lili, Szentes 1. csoport