Meghívó a Dr. Buday László Emlékkonferenciára

Tisztelettel meghívjuk a Pécsi Közösségi Házunkban (7621 Pécs Mátyás király u.21) 2023.október 27-én 13 órakor kezdődő Dr. Buday László emlékére szervezett konferenciára.

Alapítványunk 2021 júliusában vásárolt ingatlant Pécsett a Mátyás király utca 21. szám alatt. Az épület teljeskörű felújítása 2022 novemberében megvalósult, decemberben a pécsi támogatottak birtokba vették a Házat, és a hatóságok is minden szükséges engedélyt megadtak a működéshez.

A megvásárolt épület különös értékkel bír: ebben az ingatlanban született Dr. Buday László jogász, statisztikus, a hazai statisztika úttörője.

Dr. Buday László 1896-ban kezdte pályáját a Központi Statisztikai Hivatalban, 1914-ben annak igazgatója, 1920-tól haláláig a Királyi József Műegyetem statisztikai tanszékének vezetője volt. 1922-ben vezető szerepet játszott a Magyar Statisztikai Társaság megalapításában, és annak első elnökeként kezdeti működésében is. 1914-től az MTA levelező, 1924-től a Nemzetközi Statisztikai Intézet (ISI) rendes tagja. Népesedési, gazdaságstatisztikai és elméleti kérdésekkel is foglalkozott, hozzájárulva a Trianon utáni Magyarország gazdasági, statisztikai és tudományos fejlődéséhez.

A Csányi Alapítvány értékteremtő céllal kíván megemlékezni a hazánk fejlődését, valamint tudományos és kulturális gyarapodását kiemelkedő mértékben szolgáló elődeinkről, így Dr. Buday László munkásságáról, különös tekintettel arra, hogy 2023-ban ünnepeljük születésének 150. évfordulóját.

Az évforduló tiszteletére hagyományteremtő céllal 2023 októberében emlékkonferenciát szerveztünk Pécsett, valamint közös pályázatot írtunk ki a Központi Statisztikai Hivatallal (KSH), a Magyar Statisztikai Társasággal (MST) és a Honismereti Szövetséggel (HSZ) karöltve egyetemi hallgatók számára Dr. Buday László életútjának, valamint a hazai statisztika történetének pályázati formában történő feldolgozása tárgyában.