R-T-N Kutatónapok, avagy ifjú muzeológusok akcióhete

„Régészeti-történeti-néprajzi kutatónapokon vettek részt július 10-14. között az Alapítvány Szentesi Közösségi Házának leendő nyolcadikosai  Csongrádon, a Tari László Múzeum együttműködésével. A gyerekek ősi gyökerű mesterségek nyomába eredtek és a régészeti korszakoktól kezdve a jelen időkig haladva vizsgálták meg saját érdeklődési körük szerint kiválasztott témájukat, az építészetet, a halászatot, a gabonafeldolgozást, a szövést és a zenét. Első nap a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhelyet látogattuk meg, ahol Dr. Gyucha Attila, a Georgiai Egyetem professzora kalauzolta őket a régészeti bemutatóhelyen és beszélt az éppen folyamatban lévő, európai szinten is egyedülálló konzerválási munkákról, melyet nemzetközi kutatócsapat, a Körös Corporation végez. A régészeti kiállításban található tárgyak segítségével kezdtek el foglalkozni a gyerekek választott mesterségük legkorábbi emlékeivel, s szerencsénkre az építészet terén a vályogkészítéssel is testközelből ismerkedhettünk meg. A következőkben a Tari László Múzeum történeti és néprajzi adattárában folytatódott a kutatás: mindenki igyekezett a lehető legtöbb szakirodalmat, képanyagot összegyűjteni a feldolgozó-munkához. A munka szünetében Dr. Gyöngyössy Orsolya, a múzeum vezetője mutatta be a Nagyboldogasszony templomot – és különleges alkalomként – annak tornyából a belváros jellegzetes épületeit. Délután a Csongrádi Kézművesházak és a tájház megismerése is belefért a programunkba. Ez mindenkinek egyaránt fontos volt a  témájához. A hét második felében az intézményi raktárak működésével és anyagával ismerkedtek meg kutatóink, de tettünk egy kirándulást az Ellés-monostor romjaihoz is, ahol az épületegyüttes történetén kívül az építés módját is megismertük. Kalauzunk a múzeum részéről Borsódi Martin régész és Novák Attila voltak. A raktárak rejtelmes világa számtalan érdekességet tartogatott a gyerekek számára, és kiváló anyagokat találtak esszéik megírásához. Ezek után, megfelelő számú forrás és tárgyanyag ismeretében, nagy összpontosítással, sokórás munkával készültek el írásaik. Az estéket persze az egész napos szellemi aktivitás utáni lazításra használtuk fel: a Körös-torok strandján minden nap felfrissültünk, sőt egyik ifjú kutatónk születésnapját is megünnepeltük. Utolsó Csongrádon töltött napunkon a fiatalok még áttekintették az intézmény fotóanyagának egy részét, fejben már azt tervezve, hogy – amennyiben jövőre is visszatérünk – mely érdekes téma feldolgozását válasszák további tevékenységükhöz. Az ún. modulraktár meglátogatása és az ott található értékes textíliák, ruházatok megtekintése után a csapat a többnapos munkától fáradtan, de elégedetten és élményekkel gazdagodva indult haza.” Kovács Sándor mentor, Szentes 1. csoport és Kékegyi Dorottya etnográfus, Tari László Múzeum, a Csányi Alapítvány önkéntese.

„Mindenkinek más volt a kedvence a héten: van akinek a múzeum, van, akinek a mágori kiállítás vagy a raktárban való keresgélés tetszett legjobban. Különleges eszközöket ismerhettünk meg és szeretnénk visszajönni máskor is! Köszönjük a lehetőséget!” Berkecz Lotti, Bozó Kata, Gila Balázs Móric, Rickert Dávid Szentes 1. és Vadász Gabriella Szentes 2. csoport.

Galéria:

R-T-N Kutatónapok, avagy ifjú szentesi muzeológusok akcióhete