„Buday 150” emlékkonferencia

„Buday 150” emlékkonferencia

A Csányi Alapítvány hagyományteremtő céllal kíván megemlékezni a hazánk fejlődését, valamint tudományos és kulturális gyarapodását kiemelkedő mértékben szolgáló elődeinkről. Dr. Buday László Pécsett született 1873. október 27-én a Mátyás király utca 21. szám alatti ingatlanban, – amely 2022-től a Csányi Alapítvány Pécsi Közösségi Házaként szolgál –; tanulmányait is a városban kezdte. Nemzetközi szinten elismert statisztikus, egyetemi tanár, a KSH korábbi igazgatója és az Magyar Statisztikai Társaság első elnöke. Születésének 150. évfordulója alkalmából emlékkonferenciát szervezett és pályázatot hirdetett statisztikatörténeti tanulmányok írására a Csányi Alapítvány, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Magyar Statisztikai Társaság (MST) és a Honismereti Szövetség (HSZ). A pályázaton felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók vehettek részt.

A díjátadó ünnepségre 2023. október 27-én, egy emlékkonferencia keretében került sor Pécsett, dr. Buday László szülőházában. A pályázat első három helyezettje 100, 75, illetve 50 ezer forint értékű kutatási ösztöndíjban részesült. A pályázati felhívásra beérkezett pályaműveket szakmai zsűri értékelte, melynek értelmében az alábbi pályázók részesültek díjazásban:

I. Forgács Zsolt – A Magyar Királyi Központi Statisztikai Hivatal és Buday László közreműködése a békeküldöttséget támogató tudományos munkában
II. Dr. Thaly Bálint Zoltán – A magyar népszámlálások története (1869–2011 és megosztott helyezéssel Trixler Zsófia – „A megcsonkított Magyarország”
III. Győző Zalán – Buday László – A megcsonkított Magyarország című művének bemutatása

Továbbá a díjazottak Buday emlékérmet vehettek át, amit Csányi Ádám, a Csányi Alapítvány kuratóriumának tagja adott át. Az emlékkonferencián minden szervezet képviselője megemlékezett a neves tudósról, amit előadások követtek. Prof. Dr. Majdán János, a PTE nyugalmazott professzora a KSH alapításáról, Csányi Zoltán a KSH szóvivője a hivatal jelenéről és jövőjéről, Dr. Lakatos Miklós az MST tagja Buday Lászlóról és Horváth Balázs, az MST főtitkára pedig a KSH Könyvtáráról tartottak előadást.

A Pécsi Közösségi Ház diákjai bemutatták a konferencia résztvevői számára a kutatási projektjeiket melyeken több hónapon át kitartóan dolgoztak.  Az alábbi témák kerültek a Csányi Alapítvány támogatottai által feldolgozásra: Társadalmi preferenciák, Divatirányzatok, stílusok, Mesei elemek vizsgálata, Mesék szerepe a személyiségfejlődésben, Labdarúgás, futball, foci,  Statisztika a PVSK sportklub eredményeiről, Emléktáblák Pécs történelmi belvárosában, Statisztika a Pécs 2-es csoport tanulmányáról, Buday László jelentősége, művei, Trianoni statisztikák.

Az Emléktáblák Pécs történelmi belvárosában projekt keretén belül digitális anyag is készült, ahol megtekinthető egy, a Pécs belvárosában megtalálható emléktáblákról készült interaktív statisztika is. A teljes weblap itt érhető el. A térkép az alábbi linket nyitható meg: Buday 150 – Google Saját térképek

A rendezvény zárása során koszorút helyeztünk el Dr. Buday László emléktáblájánál valamint közösen elénekeltük a Himnuszt.

Köszönjük a Csányi Alapítványnak, a támogatást és a partner szervezeteknek, hogy megvalósulhatott a rendezvény. A Pécsi Közösségi Ház mentorai

Az eseményről készült fotók a Galériában megtekinthetők.