Erasmus+ projektzáró konferencián voltunk

Erasmus+ projektzáró konferencián voltunk

A Csányi Alapítvány a Hargita Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóságtól meghívást kapott a nemzetközi Youth Moving nevű projektzáró konferenciára, ami Csíksomlyón került megrendezésre szeptember 20-án. Alapítványunkat Lévai Krisztina gazdasági igazgató, Vida Zsuzsa szolgáltatási referens, Szabóné André Piroska szakmai referens és mi, alapítványi támogatottak képviseltük.

A rendezvényt a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság képviselője, Elekes Zoltán Vezérigazgató Úr nyitotta meg. A kétéves Erasmus+ projekt legfőbb célja volt, hogy aktív állampolgárságra bátorítsa a résztvevőket és segítséget kínáljon, hogy ezt minél tudatosabban tehessék meg. Emellett különös figyelmet szenteltek a gyermekotthonban élő és a nevelőszülők gondozásába vett gyerekeknek. A projekt további célja, hogy az alternatív gondozásban élő fiatalokkal foglalkozó szakemberek kompetenciáit is fejlessze. Az évek alatt a programok 6 nyelven (olasz, portugál, cseh, horvát, román, magyar) folytak. Az együttműködés a következő felek között kötetett: Centar Sirius, Forum Za Kvalitetno Udomiteljstvo Djece, APDES, CO&SO, DGASPC HR, FAMO

A résztvevők a projekt eredményeként létrehoztak új képzési tananyagokat, amiket Csehországban teszteltek. A tesztelésen erdélyi gyerekek is részt vehettek, akik a konferencián megosztották személyes tapasztalataikat. Külön öröm, hogy Simó Paloma és Pivó András, a Csányi Alapítvány támogatottjai is élményeket gyűjthettek Písek városában.

A projekt másik produktumaként Csehországban készítettek egy filmet olyan fiatal felnőttekkel, akik nevelőszülőknél vagy gyermekotthonban nőttek fel, mert biológiai szüleik nem tudták vagy nem akarták felnevelni őket. Úgy gondolom, hogy a film megtekintése sok embernek adhat erőt, mert pozitív üzenetet hordoz magával. Mindenkinek joga van az élethez, valamint ahhoz, hogy emberhez méltó körülmények között nőjön fel, szeretetben.  Az alternatív ellátásból származó fiatalok számos nehézségbe ütköznek, amikor kikerülnek az ÉLETBE. Közös felelősségünk, hogy felhívjuk a figyelmet rájuk és segítsük őket.

Hálásak vagyunk a meghívásért, hiszen  amellett, hogy élményeket szereztünk és tanultunk, újra meggyőződtünk, hogy a határokon túlnyúló kapcsolataink közös projektek megvalósítása során erősödnek, bővülnek.

Trixler Zsófia és Víg Dávid