Jótékonyha

„2022.04.23-án korán reggel elindultunk Budapestre, a Magyar Élelmiszerbank Egyesületbe a „Jótékonyha” rendezvényre, melyet a Jászberényi OTP Fiók is támogatott. A csoportunk nagy izgalommal várta, hogy végre megérkezzünk néhány fiatalabb társunkkal, valamint a Helyet Alapítvány és a Kiscsillag Tanoda csapatával és az OTP dolgozóival egyetemben. Amikor megérkeztünk a Budapest külvárosában lévő logisztikai központba, felállított, előmelegített sátrak vártak minket, hogy elkezdhessük előkészíteni a paprikás krumpli alapanyagait. Játékos feladatokkal színesítették nekünk a programot. Elsőként a hagymát vágtuk fel, majd szemmértékre kellett 100 grammot kimérni belőle egy kis edénybe, az nyert, aki a legközelebb volt a megadott mennyiséghez. Azután következett a többi alapanyag, a répa azután a krumpli, amivel szintén lehetett versenyezni.  Ki vágja le a leghosszabb krumplihéjat? Igyekeztünk minél hosszabban vágni, de nem volt olyan egyszerű, mert mindig elszakadt. Végül a virsli következett, ez a feladat mindannyiunkon kifogott, nagyon vicces volt, ahogy próbáltunk minél nagyobb tornyot építeni a szeletekből, sajnos mindig összedőlt, de sokat nevettünk ezen is. Mikor végeztünk az alapanyagok előkészítésével folytattuk az utunkat a raktárba, ahol Cseh Balázs az Élelmiszerbank elnöke tartott előadást a csoportnak. Előre megfogalmazott kérdéseket tettünk fel Az élelmiszer pazarlás projektünkkel kapcsolatosan, Balázs bácsitól minden kérdésünkre információ dús választ kaptunk. Többek között azt, hogy az Élelmiszerbank egy civil nonprofit szervezet, egy nemzetközi háló tagja és 70 országba található, és nagyjából 100 céggel van megállapodásuk. A Tesco,  Aldi, Auchan, Penny és Lidl-től kapnak naponta élelmiszereket, körülbelül 500 helyi szervezet van, akik átveszik ezeket. Jászberényben a Helyet Alapítvány is ilyen, aminek az egyik vezetőjével, Nagy Tímeával személyesen is tudtunk beszélgetni. Nem csak tartós élelmiszereket fogadnak el ezek a szervezetek, hanem pékárut, zöldségeket, gyümölcsöket, amit aznap ki kell osztaniuk.

Majd a raktár körbejárása következett, ami precízen van rendezve, mindennek megvan a maga helye. A hűtő házban vannak a hűtést igénylő élelmiszerek. A másik szárnyon a konzervek, tartós élelmiszerek, amiket saját címkével látnak el, feltüntetve a lejárati dátumot. Ezt követően kókuszgolyót csináltunk kis csoportokra bontva, szintén egy versennyel tették érdekesebbé: 50 darabot kellett gyúrni úgy a saját magunk által készített masszából, hogy szinte mindegyik ugyanakkora legyen. Miután végeztünk közös mosogatásba kezdtünk, ami szintén jó móka volt.

Az elkészült ételeket rászoruló családoknak osztják ki, és még mi is ehettünk a finom paprikás krumpliból és kókuszgolyóból. Jó érzéssel segítettünk, bízunk benne, hogy lesz még hasonló alkalom a közeljövőben. Köszönjük a lehetőséget, hogy eljuthattunk ide, és megismerhettük az Élelmiszerbank működését.” A Környezettudatosság projekt, Élelmiszerpazarlás alprojekt tagjai: Kállai Gréta és Kiss Noémi Jászság 3-as csoport

„Szerintem nagyon érdekes és jó volt ez a program. Nagyon jó cselekedet, hogy a rászorulóknak főztünk. A társaság is nagyon jó volt. Remélem máskor is lesznek ilyen programok.” Pege Angelika J/4

Képek a Galériában!