Nemzetközi mester (IM) címet szerzett Karácsonyi Gellért

Nemzetközi mester (IM) címet szerzett Karácsonyi Gellért

Karácsonyi Gellért neve sokszor felbukkant már itt a honlapon, főleg a Diáksakk-Világtorna idején. Most újabb mérföldkövet ért el a Csányi Alapítvány támogatottja, ugyanis szeptember 1-jén megkapta a nemzetközi mesteri (IM) címet. Most vele beszélgetünk sakkról, tanulmányokról és Csányis élményeiről.

 

Először azt szeretném kérni, hogy mutatkozz be – mit kell tudni rólad? Merről jöttél, hová tartasz?

Karácsonyi Gellért vagyok, és 2020 óta vagyok a Csányi Alapítvány jászberényi Közösségi Házának tagja. Egy sakkversenynek köszönhetően kerültem az Alapítvánnyal kapcsolatba, és hatalmas öröm számomra, hogy lassan már két éve a tagja lehetek ennek a közösségnek. Idén kezdtem az egyetemet, a Budapesti Corvinus Egyetemen Gazdaság és pénzügy-matematikai elemzés szakon. Ez egy ötéves képzés, sok elméleti matekkal, de úgy érzem, hogy ez nekem való, és jó érzés az egyetem talán legnívósabb szakán tanulni.

 

Szóval akkor a matek mindig is az életed része volt – kedvenc tárgy a suliban, matekversenyek és egyebek?

Igen, mindig is szerettem a matekot, és a gimiben nagyszerű tanárom volt, így egy idő után nem volt kérdés, hogy ebben az irányban fogok elindulni a továbbtanulás terén is.

 

Ez összeköthető a sakkal is? Az hogy gyűrűzött be az életedbe?

Én sakkozni négy és fél éves koromban kezdtem, szóval még a matekórák előtt. Sok sportot kipróbáltam kicsiként, de semmi sem fogott meg igazán, végül megtalált a sakk, ami teljesen lekötött. Nyilván ez kicsit vicces, hogy hogyan lehet az, hogy valakit négy és fél évesen ennyire lenyűgözzön ez a játék, de valahogy így történt, és a kapcsolatunk azóta is töretlen, immáron 14 éve.

 

Micsoda történet! Egyesületnél is játszol, hogy kell elképzelni egy ilyet?

Jelenleg az Aquaréna Kőbánya SC, illetve a szlovák KŠC Komárno játékosa vagyok, ezutóbbi egy friss igazolás, amire igazán büszke vagyok, és az elmúlt pár hónap sikereinek köszönhetem. Viszont mivel a sakk főleg egyéni sport, ezért a versenyeim nagy részét egyénileg űzöm. A munka nagy része azonban otthon történik, a komoly edzések nélkül nem lehet jelentős eredményeket elérni. Én sokáig magántanuló is voltam, azokban az években napi 5-6 órát sakkoztam nap, mint nap, biztos vagyok benne, hogy már több, mint 10000 órám van ebben a sportban. Emellett pedig tagja vagyok a Csányi Alapítvány Sakkcsapatának is.

 

Ha jól olvastam, a nyár végén gyűlt össze a 2400 Élő-pontod. Mit is jelent ez pontosan?

A sakkban a férfi játékosoknak három komolyabb cím létezik: a Fide-mester (FM), a Nemzetközi-mester (IM) és a Nagymester (GM). Én 2019 májusában lettem Fide-mester, és most szeptember elsején sikerült megszereznem a nemzetközi mesteri címet is. Ehhez kellett három nemzetközi mesteri norma, amiket már teljesítettem, és most nyáron sikerült az Élő-pontomat is 2400 fölé vinnem, ami szintén feltétele volt annak, hogy nemzetközi mester lehessek. Ez az eredmény nagyon nagy öröm számomra, hiszen mindig is hatalmas célom volt, hogy ide eljussak. 

 

És a jövőbeli tervek? Irány a Nagymesteri cím?

Hát már csak az van hátra, nyilván ezt nagyon nehéz megszerezni, de remélem hogy egyszer majd sikerülni fog. Ha az egyetem végére megszerezném a nagymesteri címet, azzal egy igazi álom válna valóra. Ehhez 2500 Élő-pont, és 3 nagymesteri norma teljesítése szükséges.

 

És mit gondolsz, reális az elképzelés?

Ha azt nézzük, hogy a Fide-mesterből Nemzetközi-mesterré válás bő három év volt, szerintem lehetséges, de természetesen ez most egy nagyobb szintugrás. Magyarországon jelenleg 24 ember van 2500 Élő-pont felett, én jelenleg a 46. vagyok a magyar ranglistán 2408 élővel. Persze a nagymesteri cím eléréséhez folytatnom kell tovább a kitartó munkát, amit elkezdtem.

 

Említetted, hogy oszlopos tagja vagy az Alapítvány Sakkcsapatának is, akikkel amúgy nagyon szép eredményeket is értetek már el. Mesélnél erről egy kicsit részletesebben?

Igen. Maga a Sakkcsapat Polgár Judit szorgalmazására alakult meg, és nem is apróztuk el az első közös szereplésünket: a Diáksakk-Világtornán vettünk részt, és bejutottunk a világ 53 országának 296 csapatából a legjobb 12 közé, és Dubajban képviselhettünk a magyarokat. Maga Dubaj már csak a ráadás volt – a legnagyobb értéket a közösség adta, akikkel megismerkedtem a verseny alatt. 

(„Intelligencia növelése az életért” – Ezzel a szlogennel indult a 2021. évi Dubaji Világkiállításon résztvevő Spanyol Pavilon által meghirdetett Online Diáksakk-Világtorna, amire Alapítványunk csapata a Magyarország expón való részvételét szervező Expo 2020 Magyarország és a Polgár Judit Sakk Alapítvány felhívására nevezett be. Spanyolország célja, összhangban a világkiállítás szlogenjével („Összekötni az elméket, megteremteni a jövőt”) hirdetni azt a hiteles tanulmányokkal igazolt tényt, miszerint a sakk fontos oktatási eszközként is szolgál. – a szerk.)

Azóta persze eltelt egy kis idő, de az Alapítványnál töretlen a sakk iránti érdeklődés – olyannyira, hogy az S10 Akadémia kurzuskínálatába is felkerült a sakk, amit havi rendszerességgel fogok oktatni az S10-es diákoknak. Jelentkezőkből nem volt hiány!

 

A Csányi Alapítvány Sakkcsapata Polgár Judittal a Dubaji Diáksakk-Világtorna döntőjén Dubajban. A csapattagjai: Füle Viktória, Jászság 2-es csoport, Karácsonyi Bánk, Jászság 2-es csoport, Karácsonyi Gellért, Jászság 2-es csoport, Karácsonyi Luca, Jászság 2-es csoport, Karácsonyi Kata, Jászság 2-es csoport, Kohári Bánk György, Szeged 3-as csoport, Nagy Richárd, Pécs 2-es csoport, Peredi Olivér, Jászság 2-es csoport, Vincze Dániel, Kaposvár 4-es csoport

 

Van-e olyan meghatározó élmény, amit felidéznél ebből az egész kirándulásból, versenysorozatból?

Talán egy nagyon nagy fordulópont volt az eggyel a kijutás előtti csoportkör, ahol 6 csapat volt, és úgy volt, hogy az első kettő jut ki végül Dubajba. Emlékszem, hogy itt játszottunk az Alapítvány budapesti irodájában és volt az izraeli csapat, akiken látszott, hogy nagyon erősek és vinni fogják a csoportkört, ezért a második helyért volt egy hatalmas harc. Ez a harc végül egy török csapat és köztünk alakult ki, és aznap amikor a törökökkel játszottunk, hét táblán folyt a mérkőzés és 3-0-ra vezettek a törökök. A csapatgyőzelem számított, szóval mindegy volt, hogy 7-0-ra vagy 4-3-ra kapunk ki, és már kezdtük temetni magunkat. Volt egy tábla, ahol egy ponton teljesen vesztett állásban voltunk, és ott, ha az ellenfél megtalálja a jó folytatást, akkor valószínűleg kiesünk. De nem találta meg, és végül 3-0-ról 4-3-ra fordítottunk és így meglett a meccs. Még utána is nehéz dolgunk volt, de már a kezünkben tudtuk tartani az irányítást és végül így jutottunk ki a dubaji döntőbe. Ez mindenképpen egy nagyon meghatározó emlék számomra, de természetesen az egész Dubajban eltöltött 10 nap maradandó élmény marad, mind a versenyek, mind az Expo kiállítás, mind a helyszín. Minden lenyűgöző volt, és nagyon hálás vagyok, hogy kijuthattam a csapattal.

 

Lassan a végére érünk, de nincs messze a viszontlátás: október 8-án újra visszatér a Világsakkfesztivál a Nemzeti Galériába. Találkozhatunk ott veled, és ha igen, milyen minőségben? 

Igen, idén is kint leszek a Világsakkfesztiválon, mint önkéntes. 2013 óta életem része a Sakkfesztivál, sokféle szerepkörben megjelentem már, adtam szimultánt, többször voltam versenyző, tavaly pedig szintén a Csányi Alapítvánnyal látogattunk el a rendezvényre, ahol mint önkéntesek, segítettük a fesztivált, ez idén sem lesz másként. A pontos szerepkörömet még nem tudom, de kíváncsian várom, milyen oldaláról ismerhetem meg a Világsakkfesztivált. Szóval én ott leszek, és mindenkinek javaslom, hogy jöjjön ki, mert egy nagyon király fesztiválról beszélünk, szuper programokkal és rengeteg sakkal! 

 

Köszönöm a válaszaidat, Gellért. Most már csak az utolsó, sokak számára talán a legégetőbb kérdés van hátra: mit tanácsolnál annak, aki érdeklődik a sakk iránt, de nem tudja, hogyan kezdjen neki? 

Szerencsére az internetnek köszönhetően teljesen kezdő szinttől a profi szintig minden anyag elérhető, szóval egyedül is nagyon jól lehet tanulni. Most már online is játszhatunk másokkal, szóval az eszköztár adott. Szeretni kell a sportot és sokat sakkozni, mert a sok sakkozás és a sok gyakorlás mindig meghozza a gyümölcsét. Szóval azt tudom mondani, hogy gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás!

 

Köszönjük Karácsonyi Gellértnek az interjút és szívből gratulálunk a nemzetközi mesteri címhez! 

 

Az interjút készítette: Járay Bianka, Pécs 2-es csoport