Szülők Akadémiája – Pécs

Szeptember 28-án, csütörtökön Pécsett Dr. Révész György pszichológus (PTE) tartott előadást a Szülők Akadémiáján. A prezentáció témája a kamaszkori nehézségek, generációk közti különbségek kezelése volt, ami különösen fontos az általános iskola felső tagozatos, illetve a középiskolás korosztály számára. Az előadás során tudományos tényekkel igazolt folyamatokról volt szó, ami a gyereknevelésben a szülői felelősséget részletezte. „Gyuri bácsi” hangsúlyozta, hogy az anya szerepe milyen fontos – számos más mellett – a kötődés, biztonságérzet és az egészséges gyermekfejlődés szempontjából, de ugyanannyira jelentős az apák szerepe is, hiszen az apa felelős a gyermeknek a felelősségvállalás és az önállóság kialakításához, az önálló életre és a felnőttkori kihívásokra felkészülésben, de az önbizalom és identitás kialakulásában is. Ketten együtt pedig a gyermek mentális, szellemi fejlődését is jelentősen meghatározzák, különösen ha már a korai időszaktól kezdve minőségi időt töltenek el együtt. Egy átlagos magyar családban sajnos napi 7 perc jut a napi beszélgetésre, helyette pedig a digitális tartalmak követése növekedett meg szülő és gyermek részéről egyaránt. Megdöbbentő adatokon keresztül tudhatták meg a szülők, hogy már a saját szókészletük, szókincsük is mennyire befolyásolja a felnövekvő gyermekek szellemi képességeit és iskolai előremenetelüket, hiszen az alacsony szókészlettel rendelkező szülők jóval kevesebbet adnak át verbális „eszköztárukból”, amire majd az iskolában nagy szükség lesz. A generációk közötti különbségek kezelése pedig hosszú távú folyamat, de a megértés, a türelem és a nyitottság segíthetnek abban, hogy harmonikusabb kapcsolatokat alakítsunk ki családtagjainkal és más generációk képviselőivel. Konklúzióként azt a tanulságot vonhattuk le, hogy a gyereknevelés egy nehéz, lemondásokkal és sok türelemmel járó folyamat, de ennél szebb és hálásabb dolog nincs a világon. Köszönjük a Révész Györgynek az előadást és a Csányi Alapítványnak a programot!

Szülők, Pécsi csoportok