Csípőteleki Csodafarm

Csípőteleki Csodafarm

A diákok idén Csípőtelekre látogathattak el az immáron hagyományosan minden évben megrendezésre kerülő Bonafarm csoporttal közös pályázat nyereményeként, ugyanis minden pályázót jutalmaztunk, aki indult a megmérettetésen. A Bonafarm legnagyobb tehenészeti telepén Somoskövi András Szarvasmarhaágazat-vezető és Fodor Dániel Termelésvezető vezetett körbe minket.

2023-ban az 5-6. évfolyamon tanulmányokat folytató diákok a „Kabala” kategóriában tervezhettek vagy készíthettek a Mizo számára kabalafigurát. A pályamű lehetett rajz vagy gyurmából, agyagból, illetve bármilyen egyéb anyagból készített alkotás, de akár digitális rajz is. A fiatalok elképesztő kreativitással oldották meg a feladatot és szinte minden formában érkeztek hozzánk remekművek. A 7-8. évfolyamos diákok „Lencsevégen” kategóriában jeleníthették meg a természet szépségeit a Bonafarm Csoport tevékenységi területeit szemléltetve. A legnagyobbak, a 9-10. osztályosok a „Csapó! Felvétel indul!” kategóriában készíthettek videót, rövidfilmet a Bonafarm Csoportnál is kiemelt fókuszban levő fenntarthatóság és a környezet védelme témakörben.

A megérkezést követően két turnusban jártuk be az országban egyedülálló tehenészetet. Míg az egyik csoport istállóból istállóba vezetve hallhatott a csípőteleki Csodafarm különlegességeiről – technológiai, állatjóléti fejlesztéseiről, valamint a jószágok mindennapjairól –, addig a másik csapat egy rövid prezentációból ismerhette meg közelebbről a Bonafarm csoportot és az általuk lefedett mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatokat. A délelőttöt a gyerekek jutalmának átadása zárta.

 

„Mikor megérkeztünk a farmra, meglepődtem, hogy milyen nagy ez a hely. Bementünk és egyből különböző túró rudikat és tejeket kóstoltunk. Nekem a madártej volt a kedvencem. Találkoztunk a kaposváriakkal, a szegediekkel, a szentesiekkel és a nagybajomiakkal is. Két csoportra váltunk és mi a kaposváriakkal voltunk együtt. Dani bácsival, a helyi túravezetőnkkel, be kellett öltöznünk, gumicsizma zacskót és egyszer használatos köpenyt vettünk fel, hogy ne koszoljuk össze magunkat. Az elején nem is gondoltuk volna, hogy ennyire jó lesz. Megnéztük, hogyan tartják a teheneket, elmondták, hogy miből áll egy tehén napja, illetve a kis bocikat is megnéztük. Sok érdekességet hallottunk, láttunk és sokat tanultunk belőle. Többek között azt, hogy Magyarországon a „Csodafarm” élen jár az itt használt technológia és az állatjólét terén is. Nekem a kis bocik tetszettek a legjobban. Miután végeztünk, ajándékcsomagokat kaptunk és egy csoportkép után el is indultunk Villánykövesdre ebédelni.” Horváth-Santos Emily, Mohács 1-es csoport

„Június 10-én, az utolsó tanítási hét előtti szombaton, foglalkozás helyett egy kis kiránduláson voltunk. Ez az Alapítvány Bonafarmmal közösen kiírt pályázatának Csípőtelekre szervezett jutalomkirándulása volt. Már reggel 6 órakor a kisbuszban ültünk, s miután felvettük egyesével a többieket, indultunk is a Beremend melletti szarvasmarhafarmra. Az úton rengeteg magyar természeti és történelmi szépséget is megfigyelhettünk, többek között a Mecseket, a tv-tornyot és a Siklósi várat. Amikor megérkeztünk, találkoztunk a mohácsi, a szegedi, a szentesi és a kaposvári társainkkal. Megnéztünk egy diavetítést a Bonafarm Csoport tevékenységéről, különböző ágazatairól, ezután pedig megtekinthettük, hogyan zajlik a tehénfejés. A túra a szabadban folytatódott, ahol először rengeteg tehenet, majd azok újszülött borjúikat nézhettük meg közelebbről, és közben persze sok újdonságot hallhattunk az ott dolgozóktól. Megtudhattuk többek között, hogy a szarvasmarhák mekkora hányada kerül levágásra, hogy hány bikát tartanak meg a szaporodás érdekében, és hogy az ország mely területén, mekkora mennyiségben, milyen termékenységgel tartják és tenyésztik a teheneket. Ezután az állatok megfejésének mesterséges módját is megtekinthettük. Bemutatták, hogy hogyan szerelik fel a fejőgépet a tőgyre, és hogy milyen műszerek, gépek segítségével tartják a folyamatokat megfelelő rendezettségben. Megtudhattuk, hogy 22 Celsius fokon már kényelmetlenül érzik magukat, ezért különböző eszközökkel (ventilátorokkal, locsolókkal) kell megkönnyíteni mindennapjaikat. Láttunk pár hónapos, pár hetes, de még 1 napos kis borjúkat is, szemtanúi lehettünk az etetésüknek, itatásuknak, kiderült, hogy a jószágokba ültetett chip-ek segítségével nemcsak a tejük mennyiségét és a fejési határhajlandóságot, de még a pillanatnyi életszínvonalukat is le lehet követni. Rengeteg új élménnyel gazdagodtunk, melyet otthon is elmeséltünk” – Nagybajom 3-as csoport

Ezúton is köszönjük a Bóly Zrt.-nél dolgozó Andrásnak és Dánielnek a lelkes túravezetést, partnerünknek a pályázati lehetőséget és a jutalomkirándulást, valamint köszönjük Bagi Krisztina főszervezőnek, hogy megvalósulhatott ez az élményteli hétvége!