Októberi projektjeink

Jászberény – „A Jászság 3. csoport tagjaival az őszi szünetben projekt napokon vettem részt. A Természettudomány projekten belül az állatkertbe mentünk, ahol kis csoportokba dolgoztunk. Felfedezhettük az egész Zoo parkot, és öt kiválasztott állatról kellett minden érdekes információt kigyűjtenünk, lefotóznunk, vagy lerajzolnunk. Az állatkerti gondozók sokat segítettek benne, még riportot is tudtam készíteni egyikőjükkel, utána kipróbálhattuk az új játszóteret is, alig várom, hogy ismét mehessünk!” Pege Gyula, Jász 3

„A kommunikáció projekt napon Baginé Szalka Eszter fejlesztő tanárunk vezetésével átbeszéltük az éves tervet, hogy miket is fogunk itt csinálni, sokat ötleteltünk. Elsőként bemutatkozó cikkeket fogalmaztunk meg, mert közös blogot szeretnénk indítani, ahol majd minden érdekes, velünk történtő eseményről is beszámolunk.  Jászberény nevezetességeit is be fogjuk mutatni, összegyűjtjük az anyagokat ezekhez, majd közösen összeállítjuk és fotózunk is hozzá. Tervezünk még riportokat, és egyéb érdekességeket is. Izgalmas délután volt.” Kállai Gréta, Jászság 3.

„Vizuális kultúra projekten az Adventi Vásárra készülődtünk, saját kezünkkel gyapjúból nemezeltünk kis golyócskákat, majd rojtokat állítottunk össze. Ezekből nyakláncokat fűztünk. A végén már nehéz volt gyúrni, mert sok erő kellett ahhoz, hogy szép gömbölyű legyen. Szépek lettek, reméljük gazdára lelnek majd!” Pintér Nóra, Jász 3

Kaposvár – október 27-én délelőtt volt az első humán hétvégénk. Ilyenkor dráma órát tartunk Vali nénivel, és szövegértés foglalkozást Sára nénivel. Legelőször tájékoztatást kaptunk arról, hogy az Életút Napon milyen feladat vár ránk. Ötleteltünk arról, hogy milyen produkcióval mutatkozzunk be, végül egy árnyjátékot választottunk. Játszottunk, szórakoztunk, nagyon jól éreztük magunkat. A következő foglalkozás elején Sára néninek egy-egy jellemző tulajdonságunkkal, és nevünkkel mutatkoztunk be. Miután megismerkedtünk, mindenki képet választott. Én egy olyat választottam, amelyen egy papír van, mert szeretek irkálni. Ezután következett a könyvlicit.  A bemutatott 20 könyvből lehetett felírni azoknak a címét, amelyek érdekelnek. Természetesen többeknek tetszett ugyanaz, ezért ezekre licitálni lehetett. Az kapta meg a könyvet, aki több fejezet elolvasását vállalta. Én a Bud vagyok, Uram című könyvet választottam, mely egy árvaházba került fiúról szól.  A könyvlicit után mindenki olvasott egy fél órát, a liciten nyert könyvből. Ez is tökéletesen sikerült!

A foglalkozások után elmentünk ebédelni, Méri hamburgerezéssel lepett meg bennünket. Amíg vártunk, beszélgettünk a nyári táborról, ill. megválasztottuk a Gyermekparlamenti képviselőket is. Nagyon örülök, mert rám is sokan szavaztak, így én leszek Enci helyettese. Nagyon vidám, sok élménnyel teli volt ez a szombat is, találkozunk az őszi szünet után! Sipos Levente Örs, Kaposvár 4-es csoport

Az elmúlt hetek során Mohácson is sor került az első projekt óráinkra. A kis természetbúvárokkal először az ozmózist vizsgáltuk burgonya szeletek segítségével. Érdekesnek találtuk, hogy ilyen egyszerű alapanyagokból milyen érdekes kísérletet tudok bemutatni. Második alkalommal ecet és szódabikarbóna reakciójából „vulkánt” hoztunk létre. Mindenki nagyon élvezte, sokat nevettünk és rengeteget tanultunk. Nagyon hálásak vagyunk mentorunknak, Erika néninek, hogy pompás szombat délutánt varázsolt nekünk, ahol tudásunkat tudtuk bővíteni. Szép Hanna és Vukovics Annamária Mohács 1-es csoport

Az első kreatív projektfoglalkozás alkalmával az akvarell festéssel ismerkedtünk. Az ősz gyönyörű színeinek minden árnyalatát megmutattuk festményeinken, melyekből utána hangulatos faliújságot varázsoltunk. A következő alkalommal karácsonyfadíszeket készítettünk a Bonafarm jótékonysági vásárára. A díszek készítése közben kezdtünk ráhangolódni a közelgő ünnepekre. Kovács Nikolett Mohács 2-es csoport

Szeged – Mint minden évben, ha közelednek az ünnepek, akkor indul a kézművesprojekt Piroska nénivel. Idén díszdobozokat és filcből karácsonyfadíszeket készítettünk. A hímzést is kipróbáltuk. Szeretek kreatív munkát végezni, mert az kikapcsol. Licsicsányi Zsuzsanna Szeged 1-es csoport

Matekórák kicsit másképp – Szegeden többféle matek órára lehetett jelentkezni az idén. Az ötödikesek közül néhányan versenyfelkészítőre jelentkeztek. Őket be is neveztük egy 6 fordulós levelezős országos tehetséggondozó matematika versenyre. A többiek sem unatkoztak. Olyan témákat dolgoztunk fel amelyek közelebb hoznak a valóságban illetve a természetben előforduló matematikai problémákkal. A reál projektnapon a matekórán a 10, -zel, 100-zal, 1000 – rel … való szorzást, osztást a lépték tanulmányozásával gyakoroltuk. Térképen cérnával és vonalzóval mértük meg milyen messze vannak a Csányi Alapítvány Közösségi házai egymástól, majd az eredményeket leellenőriztük az interneten. A terület és került számításával kapcsolatos feladatok mellé pedig egy-egy mérőszalagot használhattunk, amivel a közösségi házban és az udvaron méregethettünk. Tetszett, hogy matek óra alatt az udvaron is dolgozhattunk a levegőn, és nem kellett végig ülni az órán.

Németh Máté Szeged 2-es csoport

Mi Piroska néni óráján a Fibonacci számokkal ismerkedtünk, melyek gyakran előfordulnak a természetben, mint például virágszirmok száma, a fenyőtoboz, ananász pikkelyei vagy a napraforgó magjainak száma pedig Fibonacci-spiral. Az aranymetszést is tanulmányoztuk, amely egy olyan arányosság, ami a természetben és a művészetben is előfordul, egyensúlyt teremtve a szimmetria és az aszimmetria között. Az érdekességek után jöhettek a nehezebb, gondolkodtatóbb feladatok.

Berta Gábor, Szeged 3-as csoport