Közös mozizás az őszi szünetben

Közös mozizás az őszi szünetben

Közös mozizáson vett részt Kaposvár 1-es csoport az őszi szünetben. A csoport választása a Dűne című filmre esett, amely Frank Herbert azonos című sci-fi regényfolyamának alapján készült. Bár a könyv még 1965-ben íródott, de rengeteg olyan kérdést vet föl, amely ma is időszerű így tökéletesen beleillett az időkapszula projektbe. A projekt keretében a pénteki mozizást követően a szombati szövegértés, szövegalkotás órán Kántor Péter fejlesztő segítségével a fiatalok megfogalmazták gondolataikat  a filmmel kapcsolatban és véleményüket filmkritika formájában vetették papírra, amelyek közül kettő alább is olvasható.

„2021. október 29-én lehetőségem nyílt megtekinteni A Dűne című mozifilmet. Mivel nem olvastam a könyvsorozatot, számomra ez egy új élmény volt.
A két és fél órás film vegyes érzelmeket hagyott bennem a megtekintése után. Voltak dolgok,melyek kifejezetten tetszettek vagy éppen meglepetést okoztak, például a képi világ vagy a technikai és közlekedési eszközök, melyek közül több szerintem valóban megjelenhet a jövőben. De akadtak olyan dolgok, melyeket nem találtam lényegesnek vagy másképpen is kivitelezhetőek lett volna. Ilyen volt például az,amikor a fremenek valamint közösen főztek a nyálukból, ezt a részletet elég nehezen tudtam értelmezni és az sem derült ki pontosan, hogy mi történt.
A látomások is nagy szerepet kaptak, amelyeket különleges eszközökkel mutattak be a filmben. Minden látomás előrébb vitte a cselekményt.
Számomra érdekes volt az is,hogy napjaink dolgait vegyítették a jövő eszközeivel. A hatalmas repülő járművek között például akadt olyan, melynek alakja hasonlított a sáskák testfelépítéséhez, így alkalmazkodva a körülményekhez, ugyanis a történet egy sivatagos területen játszódik. De a helyszínhez kapcsolódnak a sivatagi ugróegerek,melyek több alkalommal jelentek meg a cselekmény során. Ezekkel az apró és kedves állatokkal éles ellentétben álltak, az óriási méretű homokférgek, amelyek rettegésben  tartották a fűszert betakarító őslakosokat, a fremeneket.
A történet vége nyitott,mert a filmnek várhatóan lesz következő része. Ez számomra ott, a moziteremben ülve meglepő volt,ugyanis én még néztem volna tovább. Izgatottan várom a folytatást.” Bartyik Mirjam Kaposvár 1-es csoport

„Nem kis elvárásokkal ültem be Dennis Villeneuve rendezésében készült Dűne című filmre, hiszen Frank Herbert könyvsorozata világszerte hatalmas sikert aratott. Egy jó könyv megfilmesítése pedig mindig nehéz feladat elé állítja mind a rendezőt, mind a stáb tagjait.
A zenei aláfestéssel teljes mértékben elégedett voltam, olyan jól illeszkedett a filmbe, hogy teljesen belesimult a történetbe. Ha meghallanám bármelyik zenét, abban a pillanatban magam elé tudnám képzelni a film jeleneteit.
A színészek esetében Jason Momoa és Rebecca Ferguson játéka kiváló volt, teljes beleéléssel formálták meg karakterüket. Ellenben Timothée Chalamettől többet vártam. Ő a főszereplőt alakította, de szerintem nem adott bele mindent Paul Atreides herceg szerepébe.A képi ábrázolásmód nagyon erőteljes volt, ennél jobban nem is lehetett volna visszaadni a különös űrbéli helyszínek és a történet hangulatát. A különböző népcsoportok jellegzetességei és tulajdonságai viszont nem kaptak túlságosan erőteljes szerepet, mégis megfelelően kiemelkedtek.
Összeségében elégedett vagyok a filmmel, nagyjából megfelelt az elvárásaimnak, de semmi nem lehet tökéletes. Többen azt mondják, hogy értelmetlenül ért véget, de én ezzel nem értek egyet, szerintem igenis a megfelelő helyen vágták el a jelenetet, bár az igaz, hogy a könyvben a történet folytatódik tovább. Számomra mégis egyértelmű, hogy ezzel a részlettel is a következő rész nézettségét alapozták meg, hiszen ilyen ez a „showbiznisz”…” Trixler Zsófia, Kaposvár 1-es csoport